ANA SAYFA TR EN
“Europe-INBO 2012” Su Çerçeve Direktifinin Uygulanması üzerine 10. Avrupa Konferansı

“Europe-INBO 2012” Su Çerçeve Direktifinin Uygulanması üzerine 10. Avrupa Konferansı


 

17-19 Ekim 2012 | İstanbul

 

AB Su Çerçeve Direktifi’nin Uygulanması üzerine düzenlenen 10. Avrupa Konferansı “Europe-INBO 2012”, 17-18-19 Ekim 2012 tarihlerinde İstanbul Grand Cevahir Otel ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 

Avrupa Su Çerçeve Direktifi’nin Uygulanması için Avrupa Havza Organizasyonları Grubu (Europe-INBO)’nun SUEN işbirliğinde düzenlediği Konferans’a, INBO üyesi kuruluşlar ve gözlemcilerin yanı sıra, SÇD ve “Kardeş Direktifler”in uygulanmasına ilgi duyan AB üyesi ve aday ülkeler ile Doğu Avrupa, Balkanlar, Kafkaslar, Orta Asya, Akdeniz Havzası ve Arap Ligi’ndeki diğer ülkelerin su idareleri ve kuruluşlarından katılım sağlandı. Konferans’a 47 ülkeden toplam 354 kişi katıldı.

 

 

AB Su Çerçeve Direktifi’nin uygulanması, AB İçme Suyu Taslağı, AB Taşkın Direktifi’nin uygulanması, su-gıda-enerji bağıntısı, sınıraşan havzalar, su kıtlığı ve kuraklık ile yüzleşme stratejileri, su ekosistemlerinin korunması, SÇD’nin ekonomik analizi maliyetlerin geri kazanımı gibi konuların masaya yatırıldığı Konferans, altı oturum halinde düzenlendi. Bu oturumların yanı sıra, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve WWF-Türkiye tarafından 4 adet yan etkinlik oturumu gerçekleştirildi. Toplamda 57 sunum yapıldı. Tüm sunumlara www.inbo-news.org adresinden ulaşılabilir.

 

Prof. Dr. Ahmet Mete Saatçi (SUEN), Claude Miqueu (Adour-Garonne Havza Komitesi, Fransa) ve Jean-François Donzier (INBO)

 

Ataköy Atıksu Arıtma Tesisi ziyareti

 

 

Konferansın son gününde katılımcılar için İstanbul İkitelli İçme Suyu Arıtma Tesisi’ne ve Avrupa’nın en büyük ileri biyolojik arıtma tesisi olan Ataköy Atıksu Arıtma Tesisi’ne birer teknik gezi düzenlendi.

 

Konferansın sonunda, İstanbul Europe-INBO 2012 Bildirisi kabul edildi. SUEN, Konferansın organizasyonunun yanı sıra, oturumların düzenlenmesi ve İstanbul Europe-INBO 2012 Bildirisi’nin içeriğinin oluşturulması konularında INBO’ya destek verdi.

 

İstanbul Europe-INBO 2012 Bildirisi (İngilizce) 

 

 

Konferansın kapanış oturumunda, SUEN Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mete SAATÇİ, dönem başkanlığını bir önceki başkan Antonio GUERREIRO DE BRITO’dan devralarak, 2012-2013 Europe-INBO Dönem Başkanı oldu.

 

Europe-INBO 2012 Final Raporu

 

Konferansın fotoğraflarını görüntülemek için tıklayınız.

 

Libadiye Caddesi No:54 Küçükçamlıca Üsküdar 34696 İstanbul / TÜRKİYE
SUEN © Türkiye Su Enstitüsü