Orta Doğu’da Mavi Barış 1. Politika Danışma Kurulu Toplantısı Düzenlendi

6 Haziran 2021

 

Suyun çatışma kaynağı yerine işbirliği ve barış aracı olması gayesiyle kurulan Ortadoğu’da Mavi Barış Girişiminin 1. Politika Danışma Kurulu (Policy Advisory Committee) Toplantısı Ürdün Prensi Hassan Bin Talal başkanlığında, girişimin Koordinasyon Ofisi olarak görev yapan SUEN tarafından 3 Haziran 2021 tarihinde düzenlendi.

 

Çevrimiçi şekilde gerçekleştirilen toplantıya Ürdün Prensi Hassan Bin Talal yanında Irak, Lübnan, Ürdün ve ülkemizden yüksek düzeyli temsilciler ile İsviçre Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Ajansı (SDC) yetkilileri de katılım sağladı.

 

 

Toplantıda, 2019 yılından itibaren yeni bir yapı altında faaliyetlerine devam eden Ortadoğu’da Mavi Barış Girişiminin yapısı ve girişimin ilk çalışma konusu olarak seçilen Ortadoğu’da Tarımda Su Verimliliği projesi kapsamında yapılan ve yapılması planlanan faaliyetler girişimin Koordinasyon Ofisi olan SUEN tarafından sunuldu. Toplantıda ayrıca Su Kaynaklarının Geliştirilmesi ve Yönetimi İslam Ülkeleri Ağı (INWRDAM) tarafından SUEN koordinasyonunda hazırlanan Ortadoğu’da Su Diplomasisi temalı raporun sunumu da gerçekleştirildi.

 

 

Toplantının ikinci bölümünde, Politika Danışma Kurulu üyeleri yapılan sunumlar ve girişimin geleceğine dair söz aldı. Ülkemiz adına Politika Danışma Kurulu üyesi olan DSİ Eski Genel Müdürü Prof. Dr. Doğan Altınbilek konuşmasında, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinin dünyanın en çok su kıtlığı yaşayan bölgesi olduğunu ve bölgedeki su kaynaklarının yaklaşık %85’nin tarımda kullanılması sebebiyle tarımda su kullanım verimliliğinin ilk çalışma teması olarak seçilmesinin önemine vurgu yaptı.

 

Toplantının kapanışında söz alan Ürdün Prensi Hassan Bin Talal konuşmasında, su ve sanitasyona dair 6 ncı Sürdürülebilir Kalkınma Hedefine ulaşılmasında Covid-19 salgınının engel olmaması gerektiğini ve hedeflere ulaşılmasında Ortadoğu’da Mavi Barış Girişimi gibi bölgesel girişimlerin önemini belirtti. Bin Talal ayrıca girişime olan önemli katkıları sebebiyle Ocak 2020’de aramızdan ayrılan ve girişimin ilk Yönetim Kurulu Başkanı olarak girişime destek veren Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya’yı minnetle andığını ifade etti.

 

 

Libadiye Caddesi No:54 Küçükçamlıca Üsküdar 34696 İstanbul / TÜRKİYE
SUEN © Türkiye Su Enstitüsü
Site Kullanım Kuralları | Bilgi Edinme