Ortadoğu'da Tarımsal Sulama Yönetimi Konulu Çalıştay ve Teknik Gezi Programı Düzenlendi

Ortadoğu’daki su kaynaklarının en çok tüketildiği sektörün tarım olduğu dikkate alınarak, ana teması “tarımda su kullanım verimliliği” olarak seçilen ve bu çerçevede Ortadoğu’da Mavi Barış girişimi altında yürütücü kuruluş olarak SUEN koordinasyonunda devam eden çalışmalar kapsamında “sulama yönetimi” temalı çalıştay ve teknik gezi programı 3-6 Haziran 2024 tarihlerinde Adana’da düzenlendi.

 

 

Programa Irak, Lübnan, Suriye, Türkiye ve Ürdün’den tarımsal sulama konusunda çalışan uzmanlar katılım sağladı. Etkinlik kapsamında ülkemizden uzmanlar, ülkemizin muhtelif sulama yönetimi uygulamaları hakkında ayrıntılı bilgilendirmelerde bulundu. Program kapsamında ayrıca tam kapalı ve otomasyonlu sulamayı öngören İmamoğlu Sulama Projesi, Seyhan Barajı otomasyon sistemleri, Seyhan Sulama Birliği ve Zerdali Barajına saha ziyaretleri düzenlendi.

 

 

 

 

Programın son gününde girişime üye ülkelerin uzmanları tarafından ülkelerinde sulama yönetimi konusunda uygulamalar ve tecrübeler paylaşılarak, bölgede tarımsal sulama verimliliğinin geliştirilmesi için geleceğe dair potansiyel çalışma konuları ve işbirliği alanları tartışıldı.

 

Libadiye Caddesi No:54 Küçükçamlıca Üsküdar 34696 İstanbul / TÜRKİYE
SUEN © Türkiye Su Enstitüsü
Site Kullanım Kuralları | Bilgi Edinme