ANA SAYFA TR EN
SUEN “Ortadoğu’da Mavi Barış Girişimi”nin Koordinasyon Merkezi Oldu

2009 yılından bu yana Ortadoğu ülkeleri arasında işbirliğini arttırmak amacıyla yürütülen Ortadoğu’da Mavi Barış Girişiminin, paydaş ülkelerin oybirliğiyle 2019-2020 yılları arasında SUEN koordinasyonunda devam etmesine karar verildi. İsviçre Kalkınma ve İşbirliği Ajansı (SDC) ve SUEN’in destekleriyle ortak yürütülecek koordinasyon görevinin yanı sıra SUEN yürütücülüğünde Ortadoğu’da tarımsal su verimliliği projesi diğer üye ülkeler Irak, Suriye, İran, Lübnan ve Ürdün ile birlikte 2019-2020 yılları arasında tamamlanacaktır.

 

Ortadoğu’da tarımda su verimliliği projesi ile Ortadoğu’da tarımda %80 mertebesinde kullanılan suyun tasarruflu kullanımı ile ilgili çözüm önerileri ve iyi örnekler masaya yatırılacak, kapasite geliştirme çalışmalarına yer verilecek ve proje sonunda Ortadoğu ülkelerinde karar vericilerin kullanımına yönelik stratejiler oluşturulacaktır.

 

Ortadoğu’da Mavi Barış Girişimi Politika Danışma Kurulu Başkanlığını Ürdün Prensi Hasan bin Talal, Yönetim Komitesi dönem Başkanlığını ise Prof. Dr. Hasan Z. Sarıkaya yürütecektir.

Libadiye Caddesi No:54 Küçükçamlıca Üsküdar 34696 İstanbul / TÜRKİYE
SUEN © Türkiye Su Enstitüsü