SUEN tarafından da katkı sağlanan “Leaving No One Behind/Kimseyi Geride Bırakma” temalı 2019 Dünya Su Kalkınma Raporu (WWDR) yayınlandı.

Teması “Leaving No One Behind/Kimseyi Geride Bırakmamak” olan 2019 Dünya Su Kalkınma Raporu (WWDR)  yayınlandı. Rapor, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi hedeflerine ulaşılması için önemli bir ölçüt olan, herkes için güvenli içme suyu ve sanitasyon temasına odaklanıyor. Su ve sanitasyon hizmetlerine erişimde eşitliğin sağlanmasının önemini vurgulayan rapor; kırsal nüfus, kentlerde yasadışı yerleşimlerde yaşayan nüfus ve mülteciler gibi bu hizmetlere erişim noktasında etkiye açık, kırılgan ve dezavantajlı grupları ayrı ayrı ele alıyor. 

 

 

SUEN tarafından raporun “Mülteci Krizi” başlıklı sekizinci bölümünde yer alan “Mültecilere su ve hıfzıssıhha hizmetlerinin sağlanması” başlığına katkı sağlandı. Ayrıca SUEN tarafından hazırlanan ve ülkemizde yaşayan Suriyelilere su ve sanitasyon alanında sağlanan hizmetleri anlatan bilgilendirme kutusu da raporda yer alıyor. Dünyada çok fazla olumsuz örneğin yaşandığı mültecilere su ve sanitasyon hizmetlerinin sağlanması konusunda Türkiye’nin başarılı uygulamaları bu bölümde anlatılıyor.

 

Dünya Su Kalkınma Raporu (WWDR), her yıl UNESCO’ya bağlı Dünya Su Değerlendirme Programı (WWAP) tarafından farklı BM kurumlarının katkılarıyla hazırlanıyor ve dünyada su alanında yayınlanan ve çok sayıda okuyucuya ulaşan en önemli raporlardan olma özelliği taşıyor.
 
 

Libadiye Caddesi No:54 Küçükçamlıca Üsküdar 34696 İstanbul / TÜRKİYE
SUEN © Türkiye Su Enstitüsü
Site Kullanım Kuralları | Bilgi Edinme