Orta Doğu’da Mavi Barış Girişimi’nin 1. Yönetim Kurulu Toplantısı SUEN’de Yapıldı

Geçtiğimiz yıl alınan kararla Ortadoğu’da Mavi Girişimi’nin Koordinasyon Ofisi seçilen Türkiye Su Enstitüsü’nde 2019 yılının ilk Yönetim Kurulu Toplantısı 26-27 Mart 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. Mart ayının başında küresel düzeyde Mavi Barış Girişimini yürüten İsviçre Kalkınma ve İşbirliği Ajansı (SDC) ile imzalanan sözleşme çerçevesinde SUEN 2019-2020 yılları arasında 2 yıl boyunca Ortadoğu’da Mavi Girişimi’nin Koordinasyon Ofisi olacak ve Tarımda Su Verimliliğinin Arttırılması konulu projeyi yönetecektir.  Ortadoğu’da Mavi Girişimi’nin yapısı ve proje çalışma grubu şekildeki gibi teşkil edilmiştir.

 

Yapılan Ortadoğu’da Mavi Barış 1. Yönetim Kurulu Toplantısı’na girişime üye ülkelerden Irak Milletvekili Mohammedamin Faris Amin ve Su Kaynakları Bakanlığı’ndan Ali Ghaleb Abdulkhaleq A. Wahab, Lübnan Başbakanlık Ofisi’nden Ekonomi Uzmanı Zeina Majdalani ve Beyrut Amerikan Üniversitesi’nden Rana El Hajj, Ürdün’ den Prens El Hassan bin Talal’ in Su ve Sanitasyon Ofisi Danışmanı Dr. Hakam Alalami ile Yüksek Nüfus Konseyi Genel Sekreteri Dr. Maysoon Zoubi ve Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Orman Bakanlığı Emekli Müsteşarı Prof. Dr. Hasan Z. Sarıkaya ile Türkiye Su Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mete Saatçı ile SDC Ortadoğu Ofisi sorumluları ve İsviçre İstanbul Konsolosu Sayın Nathali Marti katılım sağlamıştır.

 

Sekretaryası SUEN tarafından sağlanan toplantıda Yönetim Kurulu Teşkili ve Çalışma Usulleri, Koordinasyon Ofisi ile Tarımda Su Verimliğinin Arttırılması Projesinin iş programları onaylanmıştır.

 

 

Yönetim Kurulu Başkanlığı’na oy birliği ile Prof. Dr. Hasan Z. Sarıkaya seçilmiştir. Yönetim Kurulu üyeleri, üye ülkeler için ulusal odak noktaları belirlenene kadar aynı zamanda ulusal odak noktası görevini yürüteceklerdir.

 

Girişimin en üst düzeyde karar alıcı organı olarak tasarlanan ve karar vericilere stratejik çıktıları aktarabilecek Politik Danışma Kurulu’nun yapısı ile ilgili fikir alışverişinde bulunulmuş, Politik Danışma Kurulu Başkanı olarak Ürdün Prensi Hasan bin Talal tarafından üye ülkelerden bu kurulda görev yapacak temsilcilerin belirlenmesine yönelik bir davet mektubu iletilmesi kararlaştırılmıştır.

 

 

Ayrıca Ortadoğu’da Mavi Barış Girişimi üye ülkeleri arasında bir veri bankası kurulması, hazırlanacak anket formları ile verimli sulama konusunda iyi örneklerin bir araya getirilmesi, modern sulama teknikleri konusunda deneyim paylaşımı konuları görüşülmüştür. SUEN tarafından Koordinasyon Ofisi ve yürütülecek proje kapsamında yapılacak eğitim programı, raporlama süreçlerine ilişkin Yönetim Kurulu’na detaylı bilgi verilmiştir.

Libadiye Caddesi No:54 Küçükçamlıca Üsküdar 34696 İstanbul / TÜRKİYE
SUEN © Türkiye Su Enstitüsü
Site Kullanım Kuralları | Bilgi Edinme