Gana Sanitasyon ve Su Kaynakları Bakanlığına Eğitim

Türkiye Su Enstitüsü (SUEN), faydalanıcı ülkelerin su ve atıksu konusunda kapasite gelişimlerine katkı sağlamak gayesiyle başta Afrika ülkelerine yönelik olmak üzere verdiği eğitimleri devam ettiriyor.

 

Gana Cumhuriyeti Sanitasyon ve Su Kaynakları Bakanlığından gelen heyet, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ve SUEN işbirliğinde “Türkiye’de su ve atıksu yönetimi” ana temasıyla 9-13 Aralık 2019 tarihlerinde düzenlenen 1 haftalık eğitim programına katıldılar.

 

Program çerçevesinde; kentsel su yönetiminde master planlama, içmesuyu ve atıksuların arıtımı, havza yönetimi, su kalitesi yönetimi, kuraklık yönetimi, sulama şebekelerinin projelendirilmesi, su kaynaklarının planlanması, geliştirilmesi ve yönetimi gibi çeşitli konularda heyete ayrıntılı sunumlar yapıldı. Heyet için ayrıca İstanbul’da bulunan Paşaköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisine yarım günlük teknik gezi tertip edildi.

 

Programın son gününde ise Gana’nın su ve sanitasyonla ilgili güncel meseleleri tartışılarak bunlara yönelik çözüm önerileri görüşüldü. Eğitim sonunda, programa katkı sağlayan üç kurumun üst yöneticileri tarafından imzalı sertifikalar SUEN Başkanı Prof. Dr. Ahmet M. Saatçı ve DSİ 14. Bölge Müdürü V. Dr. Celalettin E. Şengül’ün katılımlarıyla katılımcılara takdim edildi.

 

Libadiye Caddesi No:54 Küçükçamlıca Üsküdar 34696 İstanbul / TÜRKİYE
SUEN © Türkiye Su Enstitüsü
Site Kullanım Kuralları | Bilgi Edinme