Atıksularda Yeni Tip Korona Virüsün Tespitine Dair Ön Çalışma Yayımlandı

11.05.2020, İstanbul

 

COVID-19 salgını ile mücadele eden bazı ülkeler, yeni tip korona virüsün (SARS-CoV-2) atıksularda varlığı ve olası olumsuz etkileri ile ilgili çeşitli bilimsel araştırmalar yürütmektedir. Bu çalışmalardaki ana gaye atıksularda izlenmesi yoluyla virüsün ülkedeki dağılımı ve seyri hakkında bilgi edinmek ve elde edilen bilgi ve bulgular neticesinde gerekli tedbirleri almaktadır.


 
Sayın Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’nin talimatıyla, Enstitümüz koordinasyonunda ve Bakanlığımızın ilgili birimleri Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü ve Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ile Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünün destek ve katkılarıyla korona virüsün atıksularda izlenmesi çalışmaları yürütülmektedir. SARS-CoV-2 analizi için seçilen PEG (polyethylene glycol) metodu başarıyla tatbik edilerek, ölçüm protokolü belirlenmiştir. Bu ölçümler ile birlikte atıksu arıtma tesislerinin hizmet ettiği bölgelerdeki vakaların seyri anlaşılabilecek, ikinci bir dalganın oluşması ihtimali değerlendirilebilecek ve atıksuların ve atıksu çamurlarının tarımda kullanılması halinde virüs tespiti yapılabilecektir.


 
COVID-19 salgınının en yoğun yaşandığı il olan İstanbul’da seçilmiş olan atıksu arıtma tesislerinde yapılan taramalar sonucu elde edilen ilk bulgular “First Data-Set on SARS-CoV-2 Detection for Istanbul Wastewaters in Turkey” başlığıyla ön çalışma (preprint) olarak MedRixv’de yayımlandı. İngilizce dilindeki çalışmaya şu bağlantıdan ulaşılabilecektir: https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.05.03.20089417v1.


 
Bu çalışmalarla Türkiye; ABD, Avustralya, Fransa, Hollanda, İspanya ve İtalya ile birlikte atıksularda SARS-CoV-2 tespitini yapan ülkeler arasında yerini almıştır. Atıksularda SARS-CoV-2 taraması çalışmaları ülkemizin diğer illerinde de devam etmekte olup, analiz sonuçlarına göre salgının dağılımının takibi hedeflenmektedir.

Libadiye Caddesi No:54 Küçükçamlıca Üsküdar 34696 İstanbul / TÜRKİYE
SUEN © Türkiye Su Enstitüsü
Site Kullanım Kuralları | Bilgi Edinme